VAKDIDACTIEK
 
Wordt gegeven in Initiële lerarenopleiding van academisch niveau Bestuurskunde
Hoorcollege [A] 26.0
Werkcollege [B] 0.0
Begel. zelfst./extern werk [C] 0.0
Totale studietijd [D] 90.0
Studiepunten [E] 3
Niveau uitdiepend
Creditcontract? toegankelijk
Examencontract?
Onderwijstaal Nederlands
Titularis Peter DRUYTS
Referentie HALERB01A00008
 
Trefwoorden
Vakdidactiek

Doelstellingen
Met dit vak willen we de studenten, uitgaande van concrete situaties, aantonen hoe een lesvoorbereiding wordt opgesteld die rekening houdt met de nodige didactische principes, de aangepaste werkvormen, de nodige structuur en die gebruik maakt van de moderne technieken.

Leerinhoud
Vertrekkend vanuit een reële lesvoorbereiding worden de diverse aspecten van de voorbereiding besproken en toegepast:

- Situering van de leerstof en veronderstelde voorkennis
- Leerplandoelstellingen en operationele doelstellingen
- Bronnen en documentatie
- Lesopbouw (aanknoping - analyse va de aanknoping - veralgemening - vastzetting)
- Didactisch materiaal
- Evaluatie

Dit resulteert in het opstellen van een volledige lesvoorbereiding die vervolgens wordt uitgevoerd voor de medestudenten. Dit vormt de basis voor een uitgebreide (zelf)evaluatie.

Begincompetenties
De opleidingsonderdelen Algemene didactiek en Vakwetenschappelijke opleiding gaan de cursus Vakdidactiek vooraf.

Eindcompetenties
De student moet in staat zijn een lesvoorbereiding op te stellen over een leerstofitem uit het secundair onderwijs rekening houdend met een duidelijke structuur, de didactische principes en aangepaste werkvormen.

Leermaterialen
Alle noodzakelijke educatieve media zoals handboeken, leerplannen, teksten, ICT-materiaal,...

Studiekosten
Raming: 3 euro

Studiebegeleiding
Tijdens de lessen krijgen de studenten de mogelijkheid om vragen te stellen, zowel over besproken items waarover ze meer uitleg wensen als over andere problemen die zich kunnen voordoen met betrekking tot het opstellen van een lesvoorbereiding. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om de docent na afloop van de lessen individueel vragen te stellen. De studenten kunnen met hun vragen / problemen ook steeds per e-mail bij de docent terecht.

Onderwijsvormen
Gevarieerde onderwijsvormen: hoorcolleges met actieve participatie van de studenten, zelfstudie, groepswerk, oefeningen,… Een aantal lessen wordt besteed aan het opstellen en uitvoeren van een lesvoorbereiding.

Evaluatievorm
Een mondeling examen (opstellen van een lesvoorbereiding) met schriftelijke voorbereiding.

OP-leden
DRUYTS Peter