VAKDIDACTIEK - DEEL 1
 
Wordt gegeven in Specifieke lerarenopleiding Handelswetenschappen
Hoorcollege [A] 20.0
Werkcollege [B] 30.0
Begel. zelfst./extern werk [C] 10.0
Totale studietijd [D] 180.0
Studiepunten [E] 6
Niveau  
Creditcontract? toelating nodig
Examencontract?
Onderwijstaal Nederlands
Titularis Peter DRUYTS
Referentie HJSLHW01A00002
 
Trefwoorden
Vakdidactiek I

Doelstellingen
Met dit vak willen we de studenten, uitgaande van concrete en praktische situaties, aantonen hoe een lesvoorbereiding wordt opgesteld die rekening houdt met de nodige didactische principes, de aangepaste werkvormen, de nodige structuur en die gebruik maakt van de moderne technieken. Het opstellen van een lesvoorbereiding resulteert op het einde van de cursus in het effectief geven van een les.

Leerinhoud
Vertrekkende vanuit een reële lesvoorbereiding worden de diverse aspecten van de lesvoorbereiding besproken en uitgediept:
- Situering van de leerstof en veronderstelde voorkennis (leerplanstudie)
- Leerplandoelstellingen en operationele lesdoelstellingen
- Bronnen en documentatie
- Evaluatie
- Lesopbouw: didactische werkvormen en didactische principes
- Didactische media
- Varia (agenda, aanwervingen, klassenraad…)
Dit resulteert in het opstellen van een volledige lesvoorbereiding die vervolgens wordt uitgevoerd voor de medestudenten. Dit vormt de basis voor een uitgebreide (zelf)evaluatie.

Begincompetenties
Er zijn geen begincompetenties vereist.

Eindcompetenties
De student moet in staat zijn een lesvoorbereiding op te stellen over een leerstofitem uit het secundair onderwijs rekening houdend met een duidelijke structuur, de algemeen geldende didactische principes en voor het leerlingenpubliek aangepaste werkvormen.

De leraar als begeleider van leerprocessen
- in staat zijn om doelstellingen te kiezen en operationeel te formuleren in aansluiting op de beginsituatie van de leerlingen.
- Leerinhouden en leerervaringen selecteren, structureren en vertalen in opdrachten rekening houdend met beginsituatie leerlingen, maatschappelijke relevantie en het belang in de opbouw van het vakgebied.
- Een aangepaste methodische aanpak en evaluatiemethode hanteren
- Realiseren van een adequate leeromgeving

De leraar als inhoudelijk expert
- Domeinspecifieke kennis en vaardigheden beheersen, verbreden, verdiepen en kunnen aanwenden
- Het eigen onderwijsaanbod situeren en integreren in het geheel van het onderwijsaanbod

De leraar als organisator:
- een soepel en efficiënt lesverloop creëren, passend in een tijdsplanning
- op correcte wijze administratieve taken uitvoeren

De leraar als innovator – de leraar als onderzoeker
- vernieuwende elementen aanwenden en aanbrengen
- het eigen functioneren bevragen en bijsturen

De leraar als lid van een (school)team
- participeren aan samenwerkingsstructuren
- de eigen pedagogische en didactische opdracht en aanpak bespreekbaar maken

Algemene competenties:
- kritische ingesteldheid: bereid zijn zichzelf en zijn omgeving in vraag te stellen.
- leergierigheid: actief zoeken naar situaties om de competenties te verbreden en verdiepen
- organisatievermogen: taken zodanig plannen en coördineren dat het beoogde doel op een efficiënte wijze kan bekomen worden
- Gerichtheid op adequaat en correct taalgebruik en communicatie.

Leermaterialen
::Voor meer informatie, klik hier::
Alle noodzakelijke educatieve media zoals handboeken, leerplannen, teksten, ICT-materiaal... De studenten krijgen bij aanvang van de cursus een syllabus.

Studiekosten
Raming: 3 euro

Studiebegeleiding
Tijdens de lessen krijgen de studenten de mogelijkheid om vragen te stellen, zowel over besproken items waarover ze meer uitleg wensen als over andere problemen die zich kunnen voordoen met betrekking tot het opstellen van een lesvoorbereiding. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om de docent na afloop van de lessen individueel vragen te stellen. De studenten kunnen met hun vragen / problemen ook steeds per e-mail bij de docent terecht.

Onderwijsvormen
Het is noodzakelijk de onderwijsactiviteiten bij te wonen.

Gevarieerde onderwijsvormen: hoorcolleges met actieve participatie van de studenten, zelfstudie, presentatie, groepswerk, oefeningen… Een aantal lessen wordt besteed aan het opstellen en uitvoeren van een lesvoorbereiding. 80% aanwezigheid wordt vereist.

Evaluatievorm
Een schriftelijk examen (opstellen van een lesvoorbereiding) voor 50% van de punten en de beoordeling van de gemaakte taken voor 50% van de punten.

OP-leden
Peter Druyts