VAKDIDACTIEK
 
Wordt gegeven in 2de jaar professionele Bachelor in het onderwijs: secundair onderwijs, 2 opleidingsonderdelen, lichamelijke opvoeding
Hoorcollege [A] 40.0
Werkcollege [B] 56.0
Begel. zelfst./extern werk [C] 0.0
Totale studietijd [D] 180.0
Studiepunten [E] 6
Niveau gespecialiseerd
Creditcontract? toegankelijk
Examencontract? niet toegelaten
Onderwijstaal Nederlands
Titularis Roger De Braeckeleer
Referentie LGSOXX02A02374
 
Trefwoorden
Vakdidactiek

Doelstellingen
-de studenten kunnen een les organiseren
- de studenten kennen het belang van foutenanalyserende te werken en passen dit toe
- de studenten kunnen feedback geven
- de studenten kunnen tijdens didactische oefeningen het correct helpen en bijstaan uitleggen en demonstreren
- de studenten verwerven inzicht in de mogelijkheden van differentiatie;
- de studenten kunnen een jaarplan voor de eerste graad van het secundair onderwijs opstellen
- de studenten kunnen aan de hand van opgegeven vakliteratuur onderzoek verrichten en oefenstof selecteren naar lesvoorbereidingen toe
- de studenten kunnen zich een beeld vormen van de didactische evolutie in het lesgeven voor lichamelijke opvoeding
- de studenten kunnen een les opbouwen voor conditie omlopen voor het secundair onderwijs
- de studenten kunnen via microteaching en / of didactische oefeningen hun lesgeefvaardigheden oefenen
- de studenten kunnen het leerplan van het secundair onderwijs 1e graad raadplegen
een meer gedetailleerde lijst van doelstellingen is te vinden in de syllabus

Leerinhoud
Inleiding en situering cursus vakdidactiek 2e opleidingsjaar
Via eindtermen naar lesplandoelstellingen voor de 1e graad SO
De evolutie van de geschiedenis van de lichamelijke opvoeding tot op heden
Beginsituatie op meso- en microniveau
Het plannen, organiseren, controleren op microniveau
Didactische handelen: observatie, leergesprekken: feed-forward en feedback
Didactische werkvormen; differentatie en organisatievormen
Theorie van het motorisch leren
Plannen
aangevuld met teksten en opdrachten via het ELO Dokeos

Begincompetenties
Vakdidactiek van het eerste opleidingsjaar.


Eindcompetenties
De leraar als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen (deel2)
De leraar als inhoudelijk expert(deel 2)
De leraar als opvoeder(deel 2)
De leraar als organisator (deel 2)
De leraar als innovator-onderzoeker (deel 2)
De leraar als lid van het schoolteam (deel2)

Een gedetailleerde lijst zie syllabus

De te bereiken eindcompetenties kunnen niet los worden gezien van de doelstellingen (cf. supra - zie ook syllabus)


Leermaterialen
::Voor meer informatie, klik hier::
Cursus vakdidactiek 2e jaar; eindtermen S.O.; ELO Dokeos

Studiekosten
- cursus: 5 EUR,
- leerplannen S.O.: 3 EUR,
- training (aangeschaft in het 1e jaar)


Studiebegeleiding
Problemen op eigen initiatief melden aan de lector.

Onderwijsvormen
- theoretische uiteenzetting en praktijklessen
- microteaching, en/ of demonstratie en proeflessen in het secundair onderwijs,
- reflectie en evaluatiegesprekken,
- groepsdiscussie,
- videodemonstratie


Evaluatievorm
Een gedetailleerde lijst van evaluatiemodaliteiten is te vinden in de syllabus.

- permanente evaluatie10%, geen tweede zittijd mogelijk
- taken 40%
- mondeling en schriftelijk examen 50%

-de studenten met een examencontract dienen zich in te schrijven voor dit opleidingsonderdeel via een diplomacontract


OP-leden
Roger DE BRAECKELEER, Arlette DEKENS, Lise SPELEERS, Rita VAN hAUWERMEIREN, Linda VAN PARYS