Trefwoorden Vakkennis en -vaardigheden:, Burotica, Tekstverwerking, Rekenblad, Presentaties, Internet en e-mail, inleiding databanken, Toegepaste informatica, Multimedia, Handelseconomie, Socio-economische initiatie, Algemeen boekhouden, Vakdidactiek en methodiek:, Lesvoorbereiding, werkblaadjes, Praktijk in het onderwijsvak:, doestage, micro-teaching
Doelstellingen Een gedetailleerde lijst van doelstellingen is te vinden in de syllabi en voor de Praktijk in het onderwijsvak in het Reglement voor de praktijk 3e semester.
1 Vakkennis-vaardigheden: (5 studiepunten)
De vaardigheid om met enkele multimediale leeromgevingen te werken beheersen.
Handel
Boekhouden
Aankopen van diensten en diverse goederen indelen volgens hun aard.
De facturen boekhoudkundig verwerken met btw en kortingen.
De bezoldigingen van arbeiders en bedienden boekhoudkundig verwerken.
Andere bedrijfskosten en bedrijfsopbrengsten boeken.
Handelseconomie
Relatie leggen tussen marktvormen en marktprijzen.
Werking van de goederen- en dienstenmarkt analyseren.
De elementen uit de marketing mix omschrijven.
Aan de hand van de marketing mix aangeven hoe de onderneming zich op de markt competitief tracht op te stellen.
De samenhang tussen de productmarkt en de arbeidsmarkt aan de hand van concrete situaties verklaren en oorzaken en gevolgen van verstoorde evenwichten op de arbeidsmarkt aangeven.
Socio-economisch initiatie
de fascinerende wereld van economie en handel, op niveau van 2 TSO, aan de hand van teksten, foto’s, grafieken, onderzoeksopdrachten en tekeningen overbrengen
jonge leerlingen motiveren om te kiezen voor economie
Verkoopkunde
Overzicht geven van de verschillende soorten distributievormen.
Karaktereigenschappen van de verkoper toelichten.
Tekstverwerking
- SmartArt kunnen invoegen
- Mailings kunnen maken
- De werkomgeving kunnen aanpassen
- Voetnoten en eindnoten kunnen opmaken volgens de bin-normen
- Met tekstvakken/autovormen kunnen werken en initialen kunnen gebruiken
Rekenblad
- De opmaak van het werkblad kunnen aanpassen
- Met stijlen kunnen werken
- De werkomgeving van Excel aan de eigen wensen kunnen aanpassen
- Werkbladen kunnen groeperen en koppelen
- Met opmerkingen kunnen werken
- Gegevens kunnen beheren in Excel
- Data kunnen sorteren en filteren
- Lijsten kunnen maken
- Gegevens in grafieken kunnen presenteren
Databanken
- Het begrip database kunnen uitleggen
- Een database kunnen openen en afsluiten
- De functie van de objecten tabel, query, formulier en rapport kunnen uiteenzetten
- De objecten een correcte naam kunnen geven
- De helpfunctie van het programma kunnen raadplegen
- De begrippen record en veld kunnen uitleggen
- De weergavemodi van een tabel kennen en kunnen gebruiken
- Efficiënt kunnen selecteren in een tabel
- Efficiënt kunnen navigeren in een tabel
- Gegevens kunnen sorteren en zoeken in een tabel
- Gegevens kunnen filteren
Internet en e-mail
- De geavanceerde zoekmogelijkheden van de gangbare zoekrobotten kunnen gebruiken
Multimedia
- Het begrip resolutie kunnen interpreteren
- De voor- en nadelen van de meest gebruikte bestandsformaten voor multimedia kunnen duiden
- Met grafische bestanden kunnen werken
- Een digitaal fototoestel kunnen hanteren
- Een digitale videocamera kunnen gebruiken
- Een multimediaproject kunnen evalueren
2 Vakdidactiek en -methodiek: (2 studiepunten)
Toegankelijke resultaten van vakinhoudelijk en vakdidactisch onderzoek raadplegen.
Specifieke methodieken voor taalondersteuning en taalgerichtheid in dit specifieke niet-taal-onderwijsvak toepassen.
- Werkblaadjes en cursusmateriaal kunnen aanmaken voor de leerlingen van het secundair onderwijs
- Zelf oefeningen voor de leerlingen van het secundair onderwijs kunnen aanmaken
- De vakgebonden didactische richtlijnen, eigen aan SEI, uitvoeren
- Leert speciefieke methodieken voor taalondersteuning en taalgerichtheid toepasssen
3 Praktijk in het onderwijsvak en reflecteren: (2 studiepunten)
- achterhaalt de beginsituatie van de klas a.h.v. een observatie van de klasorganisatie, de handelingen van de mentor(en) en a.h.v. gesprekken
- brengt de heterogeniteit van de leergroep in kaart in overleg met de mentor
- schrijft op basis van observatieopdrachten een gestructureerd verslag, of zet een geobserveerde les om in een gestructureerde schriftelijke voorbereiding
- formuleert de doelstellingen concreet en operationeel (in een lesvoorbereiding)
- hanteert correct de begrippen en de structuur van de lesvoorbereiding
- zorgt voor een logische structuur in een les(voorbereiding)
- past bij het uitwerken van een les het motivatieprincipe, het activiteitsprincipe en het aanschouwelijkheidsprincipe toe
- begrijpt en gebruikt de specifieke vaktaal op een correcte wijze
- beheerst de vakspecifieke leerinhouden voor de te geven lesopdrachten
- gaat op correcte wijze om met administratieve schoolverplichtingen zoals het bijhouden van agenda, gegevens edm
- werkt in samenwerking met collega’s (studenten) opdrachten uit (indien van toepassing)
Belangrijkste attitudes
- houdt zich aan elementaire regels van de sociale omgangsvormen
- vertoont stiptheid, administratieve correctheid naar mentoren en lectoren
Leerinhoud Onderdelen van de leerinhoud:
1 Vakkennis en -vaardigheid: (5 studiepunten)
Handel
Boekhouden:
1. Verrichtingen met bedrijfsresultaten
- aankopen van diensten en diverse goederen
- bezoldigingen en sociale lasten
- andere bedrijfskosten
- andere bedrijfsopbrengsten
Socio-economische initiatie
1. Er wordt gekocht.
2. Ik spaar.
3. Om te leven heb ik geld nodig.
4. Waarom zijn er bedrijven.
Handelseconomie
1. Economische dynamiek: de markten
- markt en marktprijzen
- goederen- en dienstenmarkt
- marketing
- arbeidsmarkt
Verkoopkunde
1. Verkoopsvormen
2. De karaktereigenschappen van de verkoper
Tekstverwerking
- Werken met SmartArt
- Mailings maken
- De werkomgeving aanpassen
- Voetnoten en eindnoten kunnen invoegen
- Tekstvakken, autovormen en initialen
Rekenblad
- Werkomgeving en -instrumenten
- Meer over opmaak
- Opmerkingen
- Werkbladen groeperen en koppelen
- Controle en commentaar
- Lijsten/database
- Grafieken
Databanken
- Kennismaken met Access
- Bestandsbeheer en objectbeheer
- Met tabellen werken
Internet en e-mail
Multimedia
- Bestandsformaten
- Digitaal fototoestel
- Digitale videocamera
- Multimediaproject
2 Vakdidactiek en methodiek: (2 studiepunten)
Specifieke methodieken voor taalondersteuning en taalgerichtheid in dit onderwijsvak.
Specifieke didactische vereisten rond socio-economische initiatie.
3 Prakijk in het onderwijsvak: (2 studiepunten)
Een gedetailleerde lijst van de inhoud van de praktijk in het onderwijsvak is te vinden in het Reglement voor de praktijk 3de semester.
Begincompetenties
De competenties (en credits) verworven hebben (of ervoor gedelibereerd zijn) van het betreffende onderwijsvak van het 1e én 2e semester ).
Eindcompetenties De te bereiken eindcompetenties kunnen niet los worden gezien van de doelstellingen (cf. supra - zie ook syllabi en het Reglement voor de praktijk 3e semester)
Een gedetailleerde lijst van de eindcompetenties is te vinden in de syllabi en in het Reglement voor de Praktijk 3e semester.
In de syllabi wordt de relatie tussen de doelstellingen en de inhouden van dit opleidingsonderdeel en het opleidingsprogramma van de opleiding Bachelor in het Onderwijs: Secundair Onderwijs geëxpliciteerd.
Vaardigheden en ondersteunende kennis ivm competenties van de beginnende leraar:
- als begeleider van leer- en ontwikkelingsprocessen
- als inhoudelijk expert
- als organisator
- als lid van een (school)team
Attitudes ivm:
Relationele gerichtheid
Verantwoordelijkheidszin
Leermaterialen ::Voor meer informatie, klik hier:: Handel
- Cursus verkoop: niet-uitgegeven eindwerk Dorien Heylenbosch; € 4,00
- Optimum - Handelsroute 2de editie Frank Verberckt, Sonja Wakefield
- Optimum 2.2 - boekhouden 2de editie Maurits Massy, Michel Janssens
- Optimum 2.2 - handelseconomie 6de editie Nadine Huybrechts
- Vakdidactiek: eigen nota’s (Dokeos)
Burotica
- Word 2007 voor wie écht met Word wil werken, deel 1 Basis - door Danny Devriendt
- Word 2007 voor wie écht met Word wil werken, deel 2 Gevorderd - door Danny Devriendt
- MS Excel 2007, Uitgeverij De Boeck, E. Van den Broeck
- Giga Informatica Access - Leerwerkboek - Wolters Plantyn - H. Genbrugge en L. Van Bauwel OF Access2007, Uitgeverij De Boeck, E. Van den Broeck
- Inleiding in de elektronische informatiebronnen en internet (door Lucas De Cocker en Dirk Degraeuwe)
Studiekosten Ongeveer 120 euro.
De studenten die het 1e en 2e semester aan het departement Lerarenopleiding het vak burotica hebben gevolgd, beschikken reeds over de eerste twee boeken van Word en het boek van Excel (en betalen dan ongeveer 45 euro minder).
Studiebegeleiding Monitoraat door de lector na afspraak.
Onderwijsvormen Hoorcollege, werkcollege, begeleid zelfstandig werk, externe leeractiviteiten, zelfstandig werk.
Evaluatievorm Een gedetailleerde lijst van evaluatiemodaliteiten is te vinden in de syllabi en in het Reglement voor de praktijk.
1 Vakkennis en -vaardigheden: (5 studiepunten)
Handel voor 3 studiepunten:
Schriftelijk examen 100 %
Burotica voor 2 studiepunten:
Schriftelijk examen 70 %
Taken 30 %
2 Vakdidactiek en methodiek: (2 studiepunten)
Handel voor 1 studiepunt
Schriftelijk examen 100 %
Burotica voor 1 studiepunt
Schriftelijk examen 100 %
3 Praktijk in het vak en reflecteren: (2 studiepunten)
Permanente evaluatie: 100 %
Voor het partim‘Praktijk in het onderwijsvak’ is geen tweede zittijd mogelijk.
Studenten die in de eerste zittijd niet slagen voor het opleidingsonderdeel, maar die in de 1e zittijd minimum 10/20 halen voor de onderdelen van de leerinhoud 1 of 2 hoeven daarvoor geen 2e zittijd te doen. Ze moeten echter wel een 2e zittijd doen voor de onderdelen van de leerinhoud waarvoor ze minder dan 10/20 haalden, zoniet krijgen ze de vermelding afwezig voor het hele opleidingsonderdeel.
Voor examencontract:
Studenten met een examencontract dienen zich in te schrijven voor dit opleidingsonderdeel via een diplomacontract.
Algemeen: Voor de eindbeoordeling van dit opleidingsonderdeel geldt het volgende:
- het gewogen gemiddelde voor alle partims
- bij 7/20 of minder voor één van de partims wordt er geen gewogen rekenkundig gemiddelde gemaakt voor de eindbeoordeling van het opleidingsonderdeel, maar wordt de eindbeoordeling/eindcijfer bepaald door de partim met het laagste cijfer.
OP-leden
An Verbrugge en Nancy Van Assche
|
|